Jesienią 2020 roku na Zamku królewskim na Wawelu w ramach wystawy Sztuka Wschodu. Namioty tureckie. zorganizowane zostały dedykowane wydarzenia, związane z kulturą i sztuką Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji. Nasza lektorka, Agata Pawlina, prowadziła cykl wykładów online, których nagrania można oglądać na fan page’u Wawelu, w zakładce „Filmy”.

Poniżej znajdziecie linki do poszczególnych nagrań i szczegółów ze strony organizatora.

Warsztaty kulturowe – prowadziła Agata Pawlina

Klikając na tytuł spotkania możecie oglądnąć jego nagranie. İyi dersler! 🙂

25.09.2020 „Siedzieć jak na tureckim kazaniu” – podstawy języka tureckiego
Spotkanie, podczas którego słuchacze dowiedzą się dlaczego język turecki wydaje się Polakom trudny oraz z jakiego powodu nie jest to prawda!

9.10.2020 Uprowadzenie z seraju – orientalizm w europejskiej muzyce klasycznej
O tym, jak europejscy kompozytorzy kreowali obraz Turcji i Turków w swoich dziełach oraz co ma wspólnego współczesna orkiestra symfoniczna z osmańskim mehterhane.

23.10.2020 Wojciech Bobowski vel Ali Ufki – genialny Polak na dworze sułtana osmańskiego
O postaci Wojciecha Bobowskiego, Polaka urodzonego ok. 1610 roku we Lwowie, który stał się jedną z najważniejszych osób w historii muzyki i literatury tureckiej.

mehterhane

20.11.2020 Wprowadzenie do muzyki tureckiej
Spotkanie, podczas którego słuchacze dowiedzą się jakich instrumentów słuchają np. oglądając tureckie seriale oraz co doprowadziło do obecności zarówno elementów zachodnich jak i bliskowschodnich we współczesnej muzyce tureckiej.

4.12.2020 Przegląd literatury tureckiej dostępnej w języku polskim
Przegląd nowości i trendów w tłumaczeniach literatury tureckiej dostępnej na polskim rynku wydawniczym.
Gość specjalny: dr Sylwia Filipowska, ekspert z zakresu literaturoznawstwa tureckiego.

18.12.2020 Wspaniałe Stulecie – fakty i mity
Ciekawostki historyczne dotyczące głównych bohaterów serialu „Wspaniałe Stulecie” – Sulejmana i Roksolany oraz pięknych wnętrz pałacu Topkapı. Słuchacze dowiedzą się na ile świat przedstawiony w telewizyjnym widowisku pokrywa się z historyczną rzeczywistością XVI- wiecznego Imperium Osmańskiego – państwa, które za panowania Sulejmana Wspaniałego osiągnęło szczyt swojej potęgi.

***

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie wawelskiej Sztuka Wschodu. Namiotu tureckie. można było posłuchać także wykładów dr Agnieszki Ayşen Kaim, wziąć udział w wirtualnych warsztatach kulinarnych Bartka Kieżuna oraz posłuchać koncertu muzyki Bliskiego Wschodu. Wszystkie znajdziecie na fan page’u Zamku królewskiego na Wawelu.