„Wspaniałe Stulecie – fakty i mity” – wykład poprowadziła nasza lektorka języka tureckiego!

6-8 maja 2016 roku w Krakowie odbył się Cracow Orient Festival, prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników szeroko pojętego Orientu.

Głównym punktem programu festiwalu, który jest przede wszystkim świętem tańca i muzyki, była przepiękna gala tańców orientalnych, w Teatrze Groteska. Organizatorzy przewidzieli też wiele innych atrakcji: bezpłatne warsztaty kulinarne, językowe, taneczne, muzyczne.

Miłośników kultury tureckiej przyciągnęły szczególnie slajdowisko podróżnicze oraz  program Interaktywnej Niedzieli, szczególnie warsztaty tureckich i azerskich tańców, ozdabiania ciała henną i wykład, przygotowany przez naszą lektorkę „Wspaniałe stulecie – fakty i mity”!

Wykład przygotowany był oczywiście głównie z myślą o miłośnikach tureckiego hitu serialowego „Wspaniałe Stulecie”. Ciekawostki historyczne dotyczące głównych bohaterów serialu oraz pięknych wnętrz pałacu Topkapı przygotowałam ja, Wasza lektorka języka tureckiego, i chętnie powtórzę ten wykład jeśli jesteś organizatorem eventów związanych z kulturą turecką!

Udaj się z nami w podróż w czasie i przestrzeni, by odkryć tajemnice tureckiego haremu!

Wspaniale Stulecie -jezyk turecki- artaga

Historia miłości sułtana Sulejmana Wspaniałego do pięknej Roksolany (czyli sułtanki Hürrem) od wieków pobudzała wyobraźnię artystów i pisarzy. Ostatnio przypomniana została w serialu „Wspaniałe Stulecie”, który zdobył serca widzów z całego świata, także z Polski. Zachwyca pięknymi wnętrzami, strojami, a przede wszystkim pełną namiętności i niespodziewanych zwrotów akcji fabułą, opartą na faktach historycznych.

Podczas wykładu będziecie mogli przekonać się na ile świat przedstawiony w serialu pokrywa się z historyczną rzeczywistością XVI-wiecznego Imperium Osmańskiego – państwa, które za panowania Sulejmana Wspaniałego osiągnęło szczyt swojej potęgi. Przewodniczką w tej podróży będzie Agata Pawlina, absolwentka Turkologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, nasza lektorka.

 

  • Date7.05.2016
  • ClientCracow Orient Festival