Czy współczesna literatura turecka jest dostępna w tłumaczeniu na język polski?
… oczywiście oprócz Pamuka i Şafak, których wszyscy dobrze znają?

Na ile sposobów greccy pisarze potrafią opisać kryzys gospodarczy 2010 roku?
Czy literatura nowogrecka dostępna w Polsce to tylko „Grek Zorba”?

Jakie książki polecasz dla fanów Wspaniałego Stulecia? 😉

Na te i wiele innych pytań odpowiadałam 13 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, podczas szkolenia dla bibliotekarzy, które przygotowałam na zaproszenie wrocławskiej firmy GoodBooks.

Na pewno zgodzicie się ze stwierdzeniem, że literatura turecka oraz literatura nowogrecka nie są w Polsce zbyt dobrze znanym zagadnieniem. GoodBooks poszerzyło więc o tę tematykę swoją ofertę szkoleń z zakresu literatur narodowych, organizowanych w celu podnoszenia kwalifikacji bibliotekarzy, a tym samym poszerzania oferty czytelniczej dla nas wszystkich.

Przygotowane przeze mnie warsztaty łączą w sobie elementy wykładu, dyskusji, odczytu fragmentów literatury, a nawet dodałam elementy historii i gramatyki (!) języka tureckiego (oczywiście! nie mogłam sobie odpuścić ciekawostek językowych 😉 ).

Literatura turecka - szkolenie
Uchylam rąbka tajemnicy…

 

Dla odpoczynku oglądaliśmy też Wspaniałe Stulecie i fragmenty innych tureckich seriali, które zalały nie tylko program TVP i Facebooka, ale także – jak się okazuje – polski rynek wydawniczy. Zjedliśmy też ze smakiem lokum i pişmaniye w czekoladzie (co okazało się nie lada wyczynem w upale lejącym się z nieba…) i podsumowując, mogę powiedzieć, że spotkanie okazało się sukcesem.

Literatura turecka - wspaniałe stulecie
Książki dla wielbicieli Wspaniałe Stulecie? Proszę bardzo – jest ich co najmniej 10 😉

 

Mam nadzieję, że taka mieszanka zagadnień trudniejszych i łatwiejszych zainspiruje Uczestników szkolenia do dalszych poszukiwań 🙂 Uzyskali bowiem wiedzę nie tylko na temat tego, co w ogóle mamy do poczytania w języku polskim z zakresu literatury obu kręgów kulturowych, ale także co warto polecić której grupie Czytelników.

 

***

Jeśli jesteś przedstawicielem biblioteki lub innej instytucji oświatowej lub kulturowej i zainteresowała Cię ta tematyka – zapraszamy do kontaktu!

GoodBooks: tel. +48 604 998 304,  szkolenia@goodbooks.pl

Artaga: turecki@artaga.edu.pl